Działania proekologiczne wymagają od nas skupienia się wielu kwestiach, które dopiero od niedawnego
czasu pozostają wdrażane w społeczeństwach zachodnich. Warto zauważyć, jak od naszych codziennych wyborów kształtuje się obraz naszego społeczeństwa i planety.
Przypomnieć należy, że każda osoba, organizacja, wydarzenie lub produkt generuje określoną sumę emisji gazów cieplarnianych którą nazywa się śladem węglowym. Jest on podawany zazwyczaj w ekwiwalentu dwutlenku węgla (tCO2e). Istnieje kilka metodologii i narzędzi online do obliczania śladu węglowego, zależą one bowiem od tego, czy skupiamy się na kraju, organizacji, produkcie czy konkretnej osobie. Ślad węglowy produktu może bowiem pomóc konsumentom decydować, który produkt kupić, jeśli chcą być świadomymi zmian klimatu. Dla wyliczenia wykorzystanego przez nas dwutlenku węgla w ramach takich kategorii jak ocieplenie i elektryfikacja domu, przelot samolotem, samochodem, a także autobusem i pociągiem, a nawet przez określone zakupy w sektorach IT czy ubrań, można wykorzystać darmowe narzędzie dostępne w Internecie.
Innym przykładem jest korzystanie z zielonej energii, do której należy fotowoltaika, samochody elektryczne, a także wykorzystywanie w swoim gospodarstwie domowym materiałów mających neutralny wpływ na środowisko. Do takich celów zachęcać może dofinansowanie na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest, których fundusze zapewnienia m. in. z Krajowego Planu Odbudowy.
Na przykładzie programu realizowanego przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy na udzielenie dotacji na usuwanie wyrobów / odpadów zawierających azbest, którego kolejna edycja rozpoczyna się od dnia 1 września 2024 r., widać coraz większą opłacalność inwestycji ekologicznych w swoim domu. Jak wynika z pierwszych informacji dotyczących inwestycji w usuwanie niebezpiecznego dla ludzi (i środowiska) azbestu na rok 2025, dotacje udzielane są w wysokości do 100% rzeczywistych kosztów demontażu, pakowania, transportu ww. ładunku i przekazania ich na składowisko odpadów niebezpiecznych. Oprócz wspomnianej dotacji na wymianę azbestowego poszycia dachu lub odpowiednio kanalizacji deszczowej, z której skorzystać mogą osoby fizyczne, prawne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe i jednostki sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi, zainteresować się można również dofinansowaniami przy likwidacji zbiorników bezodpływowych z przyłączem kanalizacyjnym do nieruchomości, budowie urządzeń służących do zatrzymania i wykorzystania wód opadowych i roztopowych oraz innych inwestycji służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej
Proekologiczne osoby mogą więc skorzystać z różnorakich narzędzi ochrony środowiska w swoich codziennych i długoterminowach wyborach. Na pewno na kształt wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w społeczeństwie będzie mieć wpływ m.in. wdrażanie dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (tzw. dyrektywa budynkowa), której założeniem jest przede wszystkim renowacja naszych mieszkań pod względem oszczędności energetycznej. Do sprawy będziemy wracać już od nowego sezonu politycznego, rozpoczynającego się w tym miesiącu.
Źródła:
1) kalkulator śladu węglowego – https://www.carbonfootprint.com/calculator.aspx (Dostęp: dnia 1 września 2024 r.),
2) tak: https://www.gov.pl/web/arimr/kpo-dofinansowanie-wymiany-dachow-z-azbestu–15-grudnia-rozpocznie-sie-kolejny-
nabór (Dostęp: dnia 1 września 2024 r.)
3) tak: https://eko.um.warszawa.pl/-/usuwanie-azbestu (Dostęp: dnia 1 września 2024 r.)
4) https://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/biura_urzedu/OS/dofinansowanie_przedsiewziec/inne/default.htm