Carbon Footprint Summit w Krakowie
W dniu 7 października br. odbył się Carbon Footprint Summit w Krakowie. Na tym wydarzeniu Fundację Myśli Europejskiej „Populum Liberum” reprezentowali Aleksander Afifi i Aleksander Liwszic – członkowie naszej Fundacji. Miło nam przedstawić relację ze krakowskiego szczytu w niniejszym poście.
Piąta edycja międzynarodowego szczytu klimatycznego
Carbon Footprint Summit(1), powstała we współpracy z partnerem strategicznym Columbus Energy oraz w partnerstwie merytorycznym z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo – Hutniczej (AGH) w Krakowie. Tegoroczna edycja odbyła się pod tematem przewodnim: „dekarbonizacja”. Fundacja Instytut Myśli Europejskiej od samego początku wspiera wydarzenie, co wyrażało się m. in. zorganizowaniem w 2021 r. w ramach drugiej edycji rozmowy dotyczącej kompetencji przyszłości(2).
Tym razem Carbon Footprint Summit odbył się w Centrum Kongresowym International Conferences and Entertainment (ICE) w Krakowie pod adresem ul. M. Konopnickiej 17. Na foyer Centrum Kongresowego partnerzy wydarzenia przedstawiali inicjatywy związane z programem wydarzenia, natomiast w sali teatralnej s2 odbywały się debaty związane z głównym tematem imprezy, w szczególności dotyczącym wpływu ww. partnerów na środowisko. W celu zaprezentowania działalności naszej Fundacji Aleksander Afifi i Aleksander Liwszic omówili zwycięski projekt Martyny Szpek i Dariusza Barana z ostatniej edycji flagowego programu Fundacji, tj. trzeciej edycji Sustainsability Leader Academy(3). Opis projektu pod nazwą „Samorządowa Akademia ESG”, który omówiliśmy wraz z krótkim opisem działalności Fundacji na Halo Carbon Studio w Centrum ICE, jest dostępny na naszej stronie internetowej: https://fime.pl/sla-3/.
Carbon Footprint Challenge Awards w ICE Kraków
Wydarzenie zakończyło się galą wręczenia statuetek Carbon Footprint Challenge Awards na głównej sali teatralnej w ICE Kraków oraz podsumowaniem wernisażu Plakaton, który upiękniał miejsce prezentowania projektu „Samorządowa Akademia ESG”. Nagrodę w kategorii Promotora Nauki i Wiedzy – Lidera otrzymał dr hab. Tomasz Bergier, AGH, w kategorii Promotora Nauki i Wiedzy- Placówki Edukacyjnej zaś Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Zawadzie, k. Olkusza. Dalsze kategorie to Inwestycje w Odnawialne Źródła Energii (OZE), gdzie wyróżniono Mabuchi Motor Poland Sp. z o. o.; Eco Challenger Roku z nagrodą dla Przemysława Karpiela, a także Green Transformation Leader, którym został Rafał Rudzki z Żabka Group. Nagrodzono również Szymona Bujalskiego tytułem Dziennikarza dla Klimatu. W dalszej kolejności za Wydarzenie dla klimatu nagrodzono „Klimat na zakręcie”, tj. konferencję z centrum kulturalnego EC1 w Łodzi. Eko Influencerem Roku został zaś dr inż. Konrad Skotnicki („doktor_z_tiktora”), a Studenckim Eco Changerem projekt Transpeed z AGH. Ostatnią nagrodzoną została Dominika Federowicz za jej obraz wystawiony na Plakatonie, który odnosił się do proekologicznego tematu szczytu(4).
Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami i nagraniami organizatorów zamieszczonymi na mediach społecznościowych Carbon Footprint Summit. Pozostaje nam tylko czekać na zapowiedź przyszłorocznego szczytu, o czym informacja na pewno pojawi się w komunikatach naszej Fundacji.
Źródła:
1) https://carbonfootprintfoundation.com/wp-content/uploads/2024/09/CFS24-informacja-prasowa.pdf
2) https://fime.pl/carbon-footprint-summit-2021/
3) https://carbonfootprintsummit.com – agenda
4) https://artinfo.pl/wyniki-aukcji/plakaton-2024?dzielo=08_plakat_dominika_federowicz&page=1